Winter Sports Excellence Saluted at MESPYs

Monday, April 11, 2022
The girls’ varsity squash team accepts the "Contest of the Winter" MESPY award

Mercersburg’s Department of Athletics held the triannual MESPYs award ceremony for winter varsity athletes and coaches April 11 in the Burgin Center for the Arts’ Simon Theatre. 

MESPYs
Storm Strong Athlete
Girls’ winner: Monique Garcia ’23 (Elevate), Passaic, NJ
Boys’ winner: Hayden Shirk ’24 (wrestling), Mercersburg, PA

Female Breakthrough Athlete of the Winter
Winner: Anne Sehon ’25 (indoor track & field), Oakton, VA
Other nominees: Ava Harrington ’24 (swimming), Drumheller, Alberta, Canada; Martina Vega Calero ’23 (squash), Quito, Ecuador

Male Breakthrough Athlete of the Winter
Winner:
Alex Van Ess ’24 (diving), Ashburn, VA
Other nominees: Luke Hendricks ’24 (wrestling), New Ringgold, PA; Hayden Shirk ’24 (wrestling), Mercersburg, PA

Female Athlete of the Winter
Winner:
Indira Moshi ’24 (squash), Washington, DC
Other nominees: Hannah King ’23 (indoor track & field), Hagerstown, MD; Maddie Koutavas ’22 (swimming), Saint Johns, FL

Male Athlete of the Winter
Winner:
Huzaifa Ibrahim ’24 (squash), Karachi, Pakistan
Other nominees: Darren Blocker ’22 (basketball), Rochester, NY; Hayden Shirk ’24 (wrestling), Mercersburg, PA

Athletic Leadership Award
Hannah King ’23 (indoor track & field), Hagerstown, MD

Excellence in Coaching Award
Glenn Neufeld and staff, boys’ and girls’ swimming

Contest of the Winter
Winner:
girls’ squash, US Squash High School Nationals Division IV Championship
Other nominees: girls’ swimming, 2nd place at Eastern Interscholastic Swimming & Diving Championships; girls’ basketball, IPSL Cup Championship

Team of the Winter
Winner:
boys’ swimming & diving
Other nominees: girls’ squash, girls’ swimming & diving

*****

Individual team awards
BOYS’ BASKETBALL

Most Outstanding Contributions Award: Darren Blocker ’22, Rochester, NY
Most Improved Athlete Award: Bryson Brown ’24, New York, NY
John Prevost ’54 Basketball Award: Chris Watson ’22, Yokohama, Japan

GIRLS’ BASKETBALL
Most Outstanding Contributions Award:
Cate Vickery ’22, Alexandria, VA
Most Improved Athlete Award: Zareena Sorho ’24, New York, NY

DIVING
Most Outstanding Contributions Award:
Pete Curtis ’22, Houston, TX
Most Improved Athlete Award: Alex Van Ess ’24, Ashburn, VA

BOYS’ SQUASH
Thomas Flanagan ’38 Boys’ Squash Award (most outstanding contributions):
Huzaifa Ibrahim ’24, Karachi, Pakistan
Most Improved Athlete Award: Danny Adusei-Poku ’23, Haymarket, VA

GIRLS’ SQUASH
Thomas Flanagan ’38 Girls’ Squash Award (most outstanding contributions):
Indira Moshi ’24, Washington, DC
Most Improved Athlete Award: Hisano Enomoto ’25, Tokyo, Japan

BOYS’ SWIMMING
Harrison S. Glancy ’24 Award (most outstanding contributions):
Teddy Blake ’23, State College, PA
Tom Wolfe ’85 Award (most improved athlete): Jake Thompson ’23, Nassau, Bahamas
Thomas Hartz ’72 Award (perseverance): Charlton Schaner ’22, Marietta, GA

GIRLS’ SWIMMING
Neidhoefer Swimming Award (most outstanding contributions):
Isabella Van Ess ’22, Ashburn, VA
Most Improved Swimmer Award: Louisa Gunkelman ’25, Mercersburg, PA
Bruce F. Vanderveer ’31 Award (greatest influence): Amanda Peh ’22, Singapore

BOYS’ INDOOR TRACK & FIELD
Most Outstanding Contributions Award:
Tommy Tereschuk ’22, Honolulu, HI
Most Improved Athlete Award: Jake Cruikshank ’24, Crownsville, MD

GIRLS’ INDOOR TRACK & FIELD
Most Outstanding Contributions Award:
Hannah King ’23, Hagerstown, MD
Most Improved Athlete Award: Anne Sehon ’25, Oakton, VA

WRESTLING
Most Outstanding Contributions Award:
Hayden Shirk ’24, Mercersburg, PA
Most Improved Athlete Award: Billy Quick ’25, Denton, MD
Ronald D. Tebben Coaches’ Leadership Award: Luke Hendricks ’24, New Ringgold, PA

*****

Fall Academic All-MAPL
Girls’ cross country: Greta Lawler ’23, Arlington, VA
Boys’ cross country: Mick Lorenger ’22, Alexandria, VA
Boys’ soccer: Ben Rihn ’22, Stahlstown, PA; Khoa Nguyen ’22, Ho Chi Minh City, Vietnam
Girls’ soccer: Emma Hobbs ’23, Hagerstown, MD; Nora Smith ’24, Mercersburg, PA
Field hockey: Cameron Dotson ’23, Falling Waters, WV; Liza Webb ’23, Washington, DC
Girls’ tennis: Isabel Su ’23, Hagerstown, MD
Volleyball: Natalie Kochova ’22, Brno, Czech Republic

Winter Academic All-MAPL
Boys’ indoor track & field: Mick Lorenger ’22, Alexandria, VA; Layi Olusanya ’22, Lagos, Nigeria
Girls’ indoor track & field: Folake Okunsanya ’22, Lagos, Nigeria; Anne Sehon ’25, Oakton, VA
Boys’ basketball: Terrance Ji ’22, Shanghai, China
Girls’ basketball: Ellie Williams ’22, Mercersburg, PA
Wrestling: Zeke Wadlington ’23, Harrisburg, PA; Kenneth Yonke ’22, Pittsburgh, PA
Boys’ squash: Daniel Zhong ’23, Greencastle, PA
Girls’ squash: Greta Lawler ’23, Arlington, VA
Boys’ swimming & diving: Pete Curtis ’22, Houston, TX; Peem Pibuldham ’22, Bangkok, Thailand
Girls’ swimming & diving: Amanda Peh ’22, Singapore; Amy Wu ’22, Cypress, TX


Share