Fall MESPYs Mark Great Performances

Tuesday, November 30, 2021
Golf team captains Kenneth Yonke ’22 and Khoi Pham ’22 accept the MESPY
for "Team of the Fall" on behalf of their teammates

Blue Storm athletes enjoyed a celebration of the fall 2021 athletic season November 30 when the MESPY Awards returned to the Burgin Center for the Arts’ Simon Theatre. The program recognized outstanding performances by athletes and coaches.

See a slideshow of photos from the event

MESPYs
Storm Strong Athlete

Girls’ winner: Linley Hill ’23 (girls’ cross country), Rehoboth Beach, DE
Boys’ winner: Collin Metcalf ’22 (Elevate), Fort Irwin, CA

Female Athlete of the Fall
Winner: Bridget Ahlgren ’22 (field hockey), Mercersburg, PA
Other nominees: Greta Lawler ’23 (cross country), Arlington, VA; Cate Vickery ’22 (soccer), Alexandria, VA

Male Athlete of the Fall
Winner: Argyle Downes ’23 (golf), Charles Town, WV
Other nominees: Tommy Quick ’22 (football), Denton, MD; Caleb Newcomer ’23 (football), Hagerstown, MD

Female Breakthrough Athlete of the Fall
Winner: Hisano Enomoto ’25 (tennis), Tokyo, Japan
Other nominees: Kyla Moore ’24 (soccer), Davidson, NC; Anne Sehon ’25 (cross country), Oakton, VA

Male Breakthrough Athlete of the Fall
Winner: Zeke Wadlington ’23 (football), Harrisburg, PA
Other nominees: Winston Watkins ’25 (cross country), Arlington, VA; Augie Bennett ’24 (soccer), Mercersburg, PA

Athletic Leadership Award
Christian Jetter ’22 (football), Whitehall, PA

Excellence in Coaching Award
Mike Sweeney, girls’ varsity tennis

Contest of the Fall
Winner: football, KSFL championship game victory over Perkiomen
Other nominees: volleyball, win over St. James in IPSL Cup Series final; field hockey, win over Forbes Road

Team of the Fall
Winner: Golf
Other nominees: football, volleyball

Individual team awards
BOYS’ CROSS COUNTRY
James D. Fallon Jr. Award (most outstanding contributions): Mick Lorenger ’22, Alexandria, VA
Most Improved Athlete Award: Winston Watkins ’25, Arlington, VA

GIRLS’ CROSS COUNTRY
Most Outstanding Contributions Award: Greta Lawler ’23, Arlington, VA
Most Improved Athlete Award: Erika Sowah ’24, Princeton, NJ

FIELD HOCKEY
Rebecca L. “Becki” Peace ’75 Award (most inspirational player): Hailey Chepren  ’23, Mercersburg, PA
Field Hockey Coaches Award (most outstanding player): Bridget Ahlgren ’22, Mercersburg, PA
Beck Field Hockey Award (most improved player): Jooa Lee ’23, Daejeon, South Korea

FOOTBALL
Most Outstanding Contributions Award: Tommy Quick ’22, Denton, MD
Most Improved Player Award: Zeke Wadlington ’23, Harrisburg, PA

BOYS’ GOLF
Most Outstanding Contributions Award: Argyle Downes ’22, Charles Town, WV
Most Improved Athlete Award: Jason Jones ’24, West Chester, PA

BOYS’ SOCCER
Most Outstanding Contributions Award: Chuks Ugori ’23, Dhahran, Saudi Arabia
Most Improved Athlete Award: Charlie Dicke ’22, New Bremen, OH
Schweizer Soccer Cup Award (determination): Ben Rihn ’22, Stahlstown, PA

GIRLS’ SOCCER
Mary Curtis ’86/John VerStandig ’66 Award (most outstanding contributions): Peyton Gesell ’22, Mercersburg, PA
Most Improved Athlete Award: Paloma Tellez ’22, Naperville, IL
Hendrickson-Hoffman Coaches’ Award (spirit/dedication): Cate Vickery ’22, Alexandria, VA
 
GIRLS’ TENNIS
Most Outstanding Contributions Award: Hisano Enomoto ’25, Tokyo, Japan
Most Improved Athlete Award: Izzy Jones ’22, West Chester, PA
 
VOLLEYBALL
Most Outstanding Contributions Award: Ava Brody ’22, Alexandria, VA/Riley Schermerhorn ’22, Reston, VA
Most Improved Athlete Award: Morgan Fisher ’22, Berryville, VA

All-MAPL
GIRLS’ CROSS COUNTRY
Greta Lawler ’23, Arlington, VA

FIELD HOCKEY
Bridget Ahlgren ’22, Mercersburg, PA (first team)
Kelly Powell ’22, Pittsburgh, PA (honorable mention)

BOYS’ SOCCER
Miles Maggioncalda ’23, Hagerstown, MD (first team)
Chuks Ugori ’23, Dhahran, Saudi Arabia (honorable mention)

GIRLS’ SOCCER
Peyton Gesell ’22, Mercersburg, PA (first team)
Cate Vickery ’22, Alexandria, VA (honorable mention)

GIRLS’ TENNIS
Hisano Enomoto ’25, Tokyo, Japan (singles)


Share